vizualizacia palarikov domNa mieste bývalého Palárikovho domu má vyrásť nová dominanta Čadce. Video s názvom "PALÁRIKOV DOM VSTÁVA Z POPOLA - DOSLOVA" ukazuje obnovu historickej budovy v meste Čadca.

Na mieste bývalého Palárikovho domu, ktorý zničil požiar pred 20 rokmi, má vyrásť nová dominanta pre obyvateľov Čadce. Palárikov dom, ktorý bol dlhé roky ruinou je teraz na ceste k úplnej rekonštrukcii. Projekt je už v realizácii a obyvatelia mesta sa môžu tešiť na novú podobu tejto významnej stavby. Mnohí už neverili, že sa to podarí, ale projekt je teraz realitou a pripravuje sa na realizáciu.

Viac ako rok sa vedenie mesta na čele s primátorom snažilo získať potrebné financie na rekonštrukciu Palárikovho domu. Včera primátor mesta Matej Šimášek oznámil skvelú správu: „Milí občania, Čadčania, Kysučania... Dovoľte mi, aby som vám oznámil jednu veľmi dobrú správu. Podarilo sa nám získať takmer dvojmiliónovú dotáciu na rekonštrukciu budovy. Táto nová budova prinesie nové možnosti pre miestnu komunitu a zlepší kultúrne a kreatívne prostredie v regióne."

Nový Palárikov dom má mať všestranné využitie. Priestory budú moderné, ale zároveň budú odrážať tradície našich predkov. Primátor dodáva: „Na tomto mieste vznikne galéria, interaktívne múzeum, coworkingové centrum, kancelárie, komunitná strecha... Vonkajšie priestory sa budú dať využiť na letné kino či koncerty.“

vizualizacia palarikov dom2

vizualizacia palarikov dom3


Primátor sa poďakoval projektovému tímu, stavebnému úradu a projektantom za doterajšiu spoluprácu. Nezabudol ani na spoluprácu s organizáciami ako Kysucká galéria, Kysucké múzeum, Kysucké kultúrne stredisko či knižnica. Verí, že spoločne pripravili pre obyvateľov Kysúc zaujímavý projekt, ktorý bude slúžiť všetkým. Jedným dychom však dodáva, že mesto čaká ešte veľa práce, pretože musí doplniť projektovú dokumentáciu a pripraviť všetky podklady potrebné na zahájenie rekonštrukcie. Odhaduje sa, že tento proces potrvá ešte približne dva roky.


Ak sa to celé podarí, bude to mať aj veľkú symboliku. Pôvodný Palárikov dom sa totiž začal stavať takmer pred 100 rokmi.

História Palárikovho domu

Históriu Palárikovho domu dokumentuje Mgr. Martin Turóci, PhD. z Kysuckého múzea v Čadci: "S myšlienkou výstavby kultúrneho centra prišli matičiari. Konečná iniciatíva za vybudovanie nového kultúrneho stánku napokon vyšla z prostredia Miestneho odboru Matice slovenskej v Čadci zastrešujúceho viaceré kultúrne spolky v meste. Pre realizáciu tohto zámeru matičiari dňa založili stavebný výbor 15. 5. 1922. Kvôli personálnym zmenám a nedorozumeniam vo vedení miestneho odboru, plán výstavby kultúrneho stánku ustúpil na čas do úzadia.

K oživeniu myšlienky výstavby Palárikovho domu opäť dochádza v roku 1924

Koncom roka 1924 sa v Čadci konalo zhromaždenie a bola prijatá jednoznačná deklarácia požadujúca výstavbu nového kultúrneho domu, ktorý mal byť jednak novým centrom kysuckej kultúry a zároveň dôstojnou spomienkou na kysuckého rodáka, kňaza a národného buditeľa Jána Palárika. Jednu z najzásadnejších otázok, ktorú zainteresovaní museli vyriešiť ešte pred začatím stavebných prác, bolo získať dostatok finančných zdrojov. Zháňanie financií vtedy trvalo takmer dva roky.

Slávnostné osadenie základného kameňa bolo udalosťou desaťročia

Základný kameň budúcej stavby nesúcej názov PALÁRIKOVA DVORANA bol slávnostne položený 20. júna 1926. Akt bol poňatý ako veľká kultúrna slávnosť a udalosť. Stavebné práce začali o dva týždne neskôr 5. júla a celkovo trvali vyše roka. Vďaka odhodlanému úsiliu stavebné práce napredovali míľovými krokmi. Už v zime na prelome rokov 1926-1927, bola stavba budúceho kultúrneho stánku zastrešená.

Palarikov domPohľad na Palárikov dom tesne pred jeho dokončením (1927). (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Palárikov dom otvárali na dvakrát

Častou otázkou súvisiacou s históriou Palárikovho domu je dátum jeho otvorenia. V publicistike sa objavujú dva roky 1927 a 1928. Obidva údaje sú správne, Palárikov dom totiž otvárali dvakrát. Prvé otvorenie prebehlo v komornom duchu 27. augusta 1927 za účasti predstaviteľov miestneho odboru Matice slovenskej. Oficiálne slávnostné otvorenie Palárikovho domu v nasledujúcom roku bolo naproti tomu veľkou udalosťou nielen pre Čadcu, ale pre celé Kysuce. Konalo sa 6. a 7. októbra 1928, ako súčasť série osláv organizovaných pri príležitosti 10. výročia vzniku Československa." upresňuje Martin Turóci.

Počas vlády komunistov bol Palárikov dom doslova zdevastvaný. V tom čase ho prestavali celkovo trikrát. Prvé dve prestavby prebehli v rokoch 1959 – 1960 a v prvej polovici 70. rokov. Najvýznamnejším, no zároveň aj najtragickejším stavebným zásahom do vzhľadu architektonicky hodnotného Palárikovho domu, bola prestavba budovy v rokoch 1976 – 1978. Počas nej sa úplne narušil, možno povedať, že skôr úplne zničil pôvodný historický vzhľad budovy.

Celé jeho obdobie napokon nešťastne ukončil požiar dňa 16. 5. 2004. Ten premenil niekdajšiu dominantu mesta na neutešenú ruinu, ktorá dodnes narúša vzhľad čadčianskej pešej zóny a u miestnych obyvateľov, domácich či zahraničných návštevníkoch vyvoláva oprávnené pohoršenie. "

Viac o Palárikovom dome sa dočítate v článku Mgr. Martina Turóciho, PhD. z Kysuckého múzea v Čadci.

Autor: redakcia
Video: Mesto Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.