kaplnky turzovka„Nezabúdajte na kultúru a tradície svojich predkov, lebo to čo oni odovzdali Vám, môžete Vy odovzdať druhým.“ V článku si predstavíme prvú časť Sakrálneho chodníka v meste Turzovka.

Sakrálny chodník ponúka veriacim ľuďom možnosť upevňovať ich duchovné životy. Jeho súčasťou sú rôzne zaujímavé stavby. Z historických prameňov sa dozvedáme informácie o jednotlivých stavbách, vďaka čomu vieme určiť, aké zvyklosti boli v danej dobe, akí ľudia v danej dobe žili a čo ich mohlo inšpirovať pri budovaní tohto chodníka. Článok bude zameraný na prvé štyri zo siedmych kaplniek, ktoré nájdeme na území mesta Turzovka.

Ďalšie informácie o týchto miestach, výhľadoch, okolí aj s možnosťami ako sa sem dostať (trasu ku kaplnke od miestneho kruhového objazdu), nájdete vo videách, ktoré sú tiež súčasťou článku.

Kaplnka Panny Márie Ustavičnej Pomoci

Pôvodná drevená kaplnka Blahoslavenej Panny Márie ustavičnej pomoci bola postavená v roku 1810 Jozefom Okuliarom, ktorý na ňu zložil fundáciu 10 zlatých. Opravy kaplnky sa spomínajú v rokoch 1856 a 1860. Stará drevená kaplnka bola v roku 1924 asanovaná z dôvodu povodne rieky Kysuca. Na mieste pôvodnej kaplnky stojí súčasná kaplnka, ktorá bola postavená v roku 1925. Rok 1924 na priečelí kaplnky teda nie je správny.

Kaplnku nájdeme v centre mesta Turzovka a to hneď pri hlavnej ceste.

kaplnky turzovka 2


Kaplnka Nepoškvrneného Srdca Panny Márie

Pred postavením kaplnky sa na jej mieste nachádzal drevený stĺpik, na ktorom bol obrázok Panny Márie. Ľudia tam zvykli konať rôzne pobožnosti. Do pokladničky vkladali milodary, neskôr sa obrátili na Františka Tagániho, miestneho farára, so žiadosťou postaviť na tomto mieste kaplnku. Tagáni sa neskôr obrátil na diecézneho biskupa a požiadal ho, aby sa tu mohli slúžiť sväté omše. Toto miesto bolo pre turzovský ľud zázračné, mali sa tu udiať zázračné uzdravenia. Veriaci tu slávili pobožnosti v čase sucha a v čase šíriacich sa chorôb.

Napríklad Adam Učník trpel kŕčmi a bolesťami zubov, modlil sa, umyl si oči vodou z prameňa a už necítil žiadnu bolesť, čo potvrdil prísahou. Oltárny obraz namaľoval J. B. Klemens, keď bol na pobyte v Turzovke. Pre vlhkosť bol napadnutý plesňou, preto musel byť reštaurovaný.

Myslím si, že lokalita tejto kaplnky je úžasná. Keď sa z Turzovky vyberiete ku kaplnke pešo, cesta vám bude trvať menej než pol hodinu! Je ďaleko od hlavnej cesty, čiže si pri nej užijete príjemné a tiché prostredie. Pri kaplnke sa zvyknú slúžiť i sväté omše.

kaplnky turzovka 3


Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v Hlinenom

Jozef Bobek je iniciátorom výstavby kaplnky, ktorá sa začala v roku 1845. V jeho dodnes zachovanej žiadosti prosí biskupa o povolenie postaviť kaplnku. Informuje ho, že má vymurovanú časť múrov a postavené základy. Vo vežičke sa nachádza zvon. Na jednej strane má kríž a nápis po nemecky, ten v preklade znie: „V roku spásy 1922 ma darovala obec Ruštejn; v roku 1922 ma ulial Oktav Winter z Broumova, č. 1206.“

V roku 1849 na kaplnku zložil fundáciu Martin Gajdoš. V roku 1949 bola úplne od základov prebudovaná. Nachádza sa na mieste pôvodnej kaplnky. Z farskej pokladnice sa tak doplácali výluhy v hodnote 34 tisíc korún. 24. septembra 1950 bola posvätená Pavlom Šebíkom, turzovským kaplánom. Kaplnka sa nachádza v prírodnom prostredí, v blízkosti lesa. Navštíviť toto miesto sa vám skutočne oplatí.

kaplnky turzovka 4


Kaplnka Panny Márie Škapuliarskej (Karmelskej)

Postavil ju podľa ľudovej tradície v roku 1820 panský lesník Valentín Vaňka, ktorý bol pôvodom z Čiech. Pôvodne išlo o jednoduchý kamenný objekt obdĺžnikového pôdorysu s polkruhovým uzáverom, obohnaný drevenou ohradou.

Tvaroslovie kaplnky napodobňuje gotiku lomenými oblúkmi na oknách a oblúkoch v portiku, avšak ide o veľmi insitnú kópiu gotických vzorov. K obnove kaplnky prispelo aj mesto Turzovka, a to v roku 2017. Nachádza sa pri ceste z Turzovky do Klokočova a určite odporúčam každému navštíviť toto miesto. Napriek tomu, že sa nachádza pri ceste, sú pri nej i lavičky a pekné upravené prostredie.

kaplnky turzovka 5

autor, foto, video: Radoslav Záhumenský Media RZ

Ďalšie tipy od R. Záhumenského:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.